Publikacja2: Fleksografia: Praktyczny podręcznik

Szanowni Państwo!

Już w pierwszych latach swojej działalności organizacja nasza wydała – w 1998 roku – pierwszy w j.polskim „Podręcznik Fleksografii”,  który cieszył się dużym zainteresowaniem i do tej pory zawierając usystematyzowaną wiedzę służy jako poradnik specjalistyczny dla wielu osób związanych z tą dziedziną poligrafii.

Dynamiczny rozwój technologii fleksograficznej – wynikający zresztą z b.dużej dynamiki rozszerzania się rynku producenckiego i opakowań powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną wiedzę i tym samym publikacje zawierające stan wiedzy możliwie jak najbardziej aktualnej. 

Biorąc pod uwagę, że nakład poprzedniej publikacji został już b.dawno wyczerpany, a głód wiedzy jest wyraźnie widoczny – opublikowaliśmy na naszym rynku „FLEKSOGRAFIĘ: Praktyczny Podręcznik” wydaną w oparciu o oryginał, którym jest “Flexografia Manual Pratico”. Oddajemy zatem Państwu do rąk polską wersję językową.

Zawierając usystematyzowaną wiedzę „FLEKSOGRAFIA: Praktyczny Podręcznik” może służyć zarówno jako poradnik zawodowy dla osób już wykonujących ten zawód, jak również pomocny będzie dla wykładowców tego przedmiotu oraz będzie źródłem wiedzy dla tych, którzy pragną kształcić się w tej dziedzinie technologii drukarskiej.

Podręcznik dostarcza obszernych informacji o wszystkich podstawowych zagadnieniach związanych z technologią, obfituje w zdjęcia, czytelne schematy, zestawienia bogato ilustrujące przekład tekstowy, zaś forma-układ redakcyjny zapewni Państwu szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji np.  poprzez system kolorowych, pionowych pasków na marginesach zewnętrznych wszystkich stron oddzielających poszczególne rozdziały.
Ten solidny elementarz fleksograficzny powinien być przydatny i jest kierowany nie tylko dla Fleksografów ale i potencjalnych Fleksografów, studiów projektowych, agencji przygotowujących projekty do drukowania w naszej technologii oraz tych, którzy są naszymi bezpośrednimi beneficjentami – czyli Klientów drukarni fleksograficznych.

Oficjalna inauguracja książki i prezentacji jej zawartości nastąpiła 8.6.11 podczas spotkania, na które zaproszeni zostali m.inn.sponsorzy, reklamodawcy, redaktorzy pomagający w realizacji polskiego wydania oraz prasa.
Uczestnikom została zaprezentowana geneza wydania polskiego, którą można spointować „podróże kształcą”. Wszyscy mogli obejrzeć Podręcznik jak i ew. zamówić. Poza taką możliwością, uczestnicy mieli okazję poznać, a raczej posmakować  caipirinhę* – narodowego brazylijskiego koktajlu, bo przecież właśnie z tego kraju pochodzi autor p.Eudes Scarpeta, 
którego publikacja  „Flexografia-Manual Pratico” połączyła niejako ten olbrzymi, niezwykle egzotyczny i ciekawy kraj z nami – Fleksografami w Polsce. Drogi Fleksograficzny Przyjacielu z Brazylii – dziękujemy Tobie w imieniu naszej organizacji za udzielenie zgody na przetłumaczenie i publikację tej książki u nas w kraju i… dziękujemy za odwiedziny w Polsce.

Polskie tłumaczenie zawierające niezbędne zmiany wynikające z potrzeby aktualizacji części zdjęć i fragmentów treści w celu adaptacji do krajowych warunków jest z jednej strony kompedium – podstawową wiedzą nt. współczesnej fleksografii, dając porady, czy też wyjaśniając spektrum tematyki technologicznej, z drugiej zaś strony powinno stać się impulsem dla polskich specjalistów do kontynuacji takiej publikacji w Polsce np. w formie suplementów zawierających rozszerzenia i aktualizacje poszczególnych rozdziałów z pożytkiem dla tych wszystkich, którzy oczekują bardziej szczegółowych wskazówek, opisów, czy rozwiązań. Nie brakuje nam profesjonalnej wiedzy – świadczą o tym na przykład nagradzane w konkursach polskie prace fleksograficzne reprezentujące wysoki poziom kompetencji technologicznej – ale brakuje nam specjalistów i fachowców, którzy podjęliby się takiego zadania, które samodzielnie zostało wykonane przez Pana Eudesa. 

Zachęcam zatem do tworzenia polskiej (krajowego autorstwa)  literatury fachowej szczególnie, że można znaleźć w tej publikacji kwestie wymagające dalszego uzupełnienia -spróbujmy zatem otworzyć swoją wiedzę dla innych ...  Jest to o tyle ważne, iż widocznej dynamice rozwoju tej technologii w kraju towarzyszy nieadekwatny - zbyt niski poziom szkolnictwa zawodowego.
Jako Polska Izba Fleksografów jesteśmy otwarci na wszelkie inicjatywy.

 Dane o podręczniku: format: 23 x 30 cm, 230 stron + reklamy na końcu publikacji; kolor; oprawa: miękka. 

L.p. Spis rozdziałów Strona
1. Wstęp 13
2. Projektowanie i tworzenie grafiki 25
3. Prepress we fleksografii 41
4. Fleksograficzne formy drukowe 63
5. Montaż form i proofy maszynowe 77
6. Podstawowe podłoża drukowe 91
7. Farby do drukowania 109
8. Wałki rastrowe 129
9. Drukowanie – szeroka wstega 145
10. Drukowanie – wąska wstęga 173
11. Drukowanie – tektura falista 188
12. Popularne problemy drukowania i praktyczne rozwiązania 201
13. Słownik terminologiczny 225-230

Informujemy jednocześnie, że  Polska Izba Fleksografów jest wyłącznym dystrybutorem tej publikacji w Polsc.
Wersje/repliki – w tym cyfrowe dystrybuowane/sprzedawane bez wiedzy i zgody Polskiej Izby Fleksografów są nielegalne!
Zachęcamy Państwa do zakupu podręcznika mając nadzieję, że spełni on Państwa oczekiwania.

Z fleksograficznym pozdrowieniem Krzysztof Januszewski

AKTUALNOŚCI